Milan Kašuba hraje Foltýna

Událost se konala 26.8.2020 17:00 - 18:30 ve velkém sále.

Videozáznam z části koncertu

Koncert inspirovaný fotografií Jiřího Foltýna Partitura (6086) z roku 1985.

Milan Kašuba je český jazzový kytarista, skladatel a hudební pedagog, původním povoláním zlatník. Pravidelně nahrává v brněnském rozhlase, od roku 1996 působí i jako pedagog. Jedná se o dvojnásobného vítěze Kroměřížského jazzového festivalu. Byl členem hudebních skupin jako je Orchest Gustava Broma, Ornis, Kombo, Brněnské kytarové duo nebo Kvartet Ladislava Slezáka. Vydal 2 CD- Přátelé (s Petrem Kořínkem) a Moje Smutné Srdce (s Jaroslavem Nohavicou).

Od sedmi do čtrnácti let hrál v hudební škole na housle. V Praze, kde se učil zlatníkem, se poprvé dostal ke kytaře a u ní i zůstal. V roce 1962 nastoupil dráhu profesionálního jazzového kytaristy v Divadle Večerní Brno. Dál působil s brněnskými kapelami. V té době hrál také s Kvartetem Ladislava Slezáka a významnou brněnskou kapelou Kombo, která v Bratislavě na soutěži nejlepších jazzových kapel republiky získala první cenu za nejlepší jazzový přednes. Po roce 1969, kdy se Milan Kašuba oženil s manželkou Hanou, na čas zcela opustil brněnské bary a zdokonaloval se ve hře na kytaru. Do klubů se vrátil až v druhé polovině sedmdesátých let s kytaristou Jiřím Adamem. Vzniklo brněnské kytarové Duo. Později se k nim přidala zpěvačka Mirka Křivánková a na barytonové housle Jan Beránek. Tím v roce 1978 vznikl jazzový Ornis, s nímž Kašuba odehrál přes sto dvacet vystoupení po celé republice. O tři roky později kapela skončila a Milan Kašuba se dal na sólovou dráhu. Na jazzovém festivalu v Kroměříži získal dvakrát první cenu. Pravidelně hrál v pražské Redutě. Od roku 1996 vyučuje jazzovou kytaru na brněnské hudební škole. Milan Kašuba nahrál desítky skladeb pro Český rozhlas Brno, v roce 1999 vydal spolu s kontrabasistou Petrem Kořínkem CD Přátelé. V roce 2011 si zahrál malou roli ve filmu Ostrov Svaté Heleny. Stal se jednou z největších jazzových ikon Brna. Zdroj: Osobnosti.cz 

Jiří Foltýn, rodák z Ivanovic na Hané, je český a moravský fotograf, grafik a kurátor výstav. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Uničově (1966–1970). Po nedokončeném studiu VUT Brno absolvoval při zaměstnání Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně (dnes Střední škola umění a designu), obor propagační grafika (1976–1980). V letech 1984–1986 potom ještě Kvalifikační studium porotců a lektorů amatérské fotografie, organizované ÚKVČ Praha. V roce 1976 pracoval jako výtvarník na OKS Vyškov a následně 17 let v Muzeu Vyškovska jako fotograf, grafik a dokumentátor. Od roku 1976 je aktivním členem fotoklubu Orion Vyškov (založen 1904). Od roku 1992 je živnostníkem v oboru produktové fotografie, grafiky a DTP. Od r. 2015 žije ve Vyškově. Zdroj: Wikipedie.

Přidejte se k Události na FB.

Pozvánka v jpg.