Jižní Morava čte i v roce 2021 - aktualizováno

Moravská zemská knihovna (MZK) s podporou Jihomoravského kraje a ve spolupráci se zapojenými jihomoravskými knihovnami organizuje již 6. ročník soutěže pro děti a mládež v rámci projektu „Jižní Morava čte“. Tématem letošního ročníku je „Teď to vidím jinak“, jehož cílem je reflexe současné situace. Cílem projektu je rozvinout u dětí a mládeže nejen touhu po čtení, ale současně jim přiblížit knihovny jako místa, kde se snoubí zábava s poznáním, vzděláním a současně komunitním životem. Jako místa, jimiž se dá vstupovat do různých světů.

Součástí projektu je i soutěž na téma „Teď to vidím jinak“ pro děti z Jihomoravského kraje ve věku od 4 do 15 let, které se do ní mohou přihlásit prostřednictvím velkých městských či malých, obecních knihoven, a to jako jednotlivci nebo v kolektivech. Probíhat bude opět ve třech tvůrčích disciplínách: literární, výtvarné nebo audiovizuální tvorbě a v jejich podkategoriích, jako například libovolný literární útvar, kresba, malba, komiks, fotografie, krátký film a další. V minulém ročníku se do projektu zapojilo celkem 50 jihomoravských knihoven a proběhlo v nich na vzdory pandemii koronaviru na 90 doprovodných akcí. 

Povídky, příběhy, eseje nebo básničky, výtvarná či audiovizuální díla na téma „Teď to vidím jinak“ musí být zaslány nebo osobně předány jako rukopis či v tištěné podobě na adresu zapojené knihovny, nebo poslány v elektronické formě na e-mailovou adresu slezakova@kkdvyskov.cz

Letos soutěžíme v těchto kategoriích

  • 1. kategorie literární (2. – 3. tř.) / 1 účastník
  • 2. kategorie literární (4. – 5. tř.) / 1 účastník
  • 3. kategorie literární (6. – 9. tř.) včetně nižších ročníků víceletých gymnázií / 1 účastník
  • 4. kategorie výtvarná (MŠ a 1. a 2. tř.) / 1 – 5 účastníků
  • 5. kategorie volné tvorby (1. – 5. tř.) / 1 – 3 účastníci
  • 6. kategorie volné tvorby (6. – 9. tř.) včetně nižších ročníků víceletých gymnázií / 1 – 3 účastníci
  • 7. kategorie poezie pro účastníky ve věku 7 – 15 let

Uzávěrka soutěže je 1. 11. 2021. Soutěžící, kteří jsou registrováni jako čtenáři v naší knihovně, nemusí vyplňovat žádné přihlášky. Neregistrovaným zašleme či předáme přihlášku k vyplnění.

Z regionálního kola vzejdou vítězové v jednotlivých kategoriích, kteří se utkají v krajském kole. Slavnostní vyhlášení nejlepších proběhne v prosinci ve dvou fázích, přičemž závěrečné vyhlášení budou hostit již tradičně prostory Hvězdárny a planetária Brno. Vítězové jednotlivých soutěžních kategorií budou oceněni diplomem a převezmou věcné dary z rukou ředitele MZK, Tomáše Kubíčka.

Více informací naleznete na:

http://www.jiznimoravacte.cz/

https://www.facebook.com/jiznimoravacte/

V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na knihovnici Janu Slezákovou, kontakt slezakova@kkdvyskov.cz.