Jedno sto šedesát tři malých čtenářů

20140623_pasovani_23Hejtman Zdeněk Šternberk z Veselé, rytíř Rastislav Berka z Dubé a Lenka z Pernštejna, členové Skupiny historického šermu Armet, také v letošním roce uváděli prvňáčky do říše literatury. Nejdříve děti musely prokázat znalost čtení. Mnohým to šlo výborně a ty, které byly nejisté, slíbily, že budou o prázdninách trénovat.

Poté poklekly před rytíře, který je slavnostní formulí a vzácným mečem pasoval na čtenáře. Děti dostaly upomínkový glejt, poukaz na průkaz čtenáře a malou knížku Krtčí metro s básničkami Miloše Kratochvíla, doplněnou krásnými ilustracemi Markéty Vydrové.

Po slavnostním aktu se děti seznámily s prostory dětského oddělení, dověděly se, kde najdou knihy pro prvňáčky, ve kterých jsou větší písmena a krátký text. Také si mohly vyzkoušet váhu meče, kterým byly pasovány, zeptat se rytířů na vše, co je zajímá z historie. Nechybělo ani fotografování na památku.

Děti ze tří vyškovských škol se mimo to zúčastnili projektu Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčkaV průběhu školního roku navštívili naši knihovnu a plnili úkoly zaměřené na čtenářskou gramotnost. Za odměnu získaly knihu spisovatelky Magdaleny Wagnerové a ilustrátora Pavla Sivka Abeceda.

Věříme, že v příštím školním roce nám přibudou další malí čtenáři a Knížku pro prvňáčka, tentokrát od Jiřího Žáčka, získá mnohem více školáků.

Fotogalerie


Pasování prvňáčků na čtenáře