Jaké je to hezké, dva kováři v městě …
Nedokáži si představit jediný den bez přečtení alespoň několika stránek knihy. I tato vyškovským knihovníkům libě znějící slova mistra kovářského mohli slyšet návštěvníci vernisáže výstavy výrobků uměleckých kovářů Oldřicha Bartoška a Tomáše Galy z Křenovic, jejíž součástí je také instalace středověké mučírny.
Zahájení vernisáže patřilo, jako vždy, múze hudební. V podání Veroniky Führerové a Stanislava Halody ze Základní umělecké školy ve Vyškově a knihovnice-houslistky Sylvy Cidlinské si přítomní vyslechli tři krásné písně a ke čtvrté, lidové Jaké je to hezké … se přidali všichni v sále. Po krátkém občerstvení hosté přešli do haly služeb, jejíž galerijní část se na celý leden proměnila ve středověkou mučírnu.
Mezi skřipcem, palečnicemi, španělskými botami a jinými nástroji útrpného práva jsme se od Mistra Bartoška dověděli mnohé z historie tortury. Ve druhém patře jsme si prohlédli postup vzniku památníku maršála M. I. Kutuzova v Křenovicích, kovaná zábradlí a další zajímavé kousky. Nakonec jsme se všichni vrátili do sálu, jehož vitriny jsou plné krásných výrobků nejen ze železa, ale také např. šperků z nerezu, jejichž výrobě se věnuje mladší z kovářů Tomáš Gala.
Díla kováře, umělce a napoleonského vojáka Oldřich Bartoška, který si získal respekt uznávaných odborníků, lze obdivovat po celé republice. Jsme rádi, že ho i práce jeho mladého spolupracovníka můžeme představit návštěvníkům vyškovské knihovny.
Výstava v sále, přízemí a 2. podlaží knihovny potrvá pouze do 27. ledna 2012.
Osobnosti Vyškovska na stránkách Vyškovského deníku:
Kovář Bartošek: Náročná zakázka je pro mě výzva
Kovář Gala: Mistrem se nebudu cítit ani v padesáti
Fotografie:
Jitka Wohlgemuthová, redaktorka Vyškovského zpravodaje
Zdeňka Adlerová