Hledají se příběhy zapomenutých pamětníků, nejlepší může vyhrát až 50 000

pohledy_20_148x105_print_02

Až do začátku října hledá veřejnost zapomenuté pamětníky zlomových okamžiků minulého století po celé České republice. Loňský ročník se s více než šesti sty účastníky stal největší dokumentaristickou soutěží pro širokou veřejnost v ČR. Do soutěže se může zapojit každý, kdo do 5. října 2014 natočí autorskou audio nebo video nahrávku příběhu pamětníka a uloží ji na www.pribehy20stoleti.cz. Vítěze ve třech věkových kategoriích, kteří získají finanční a věcné ceny, vybere odborná porota a veřejnost na konci roku.

Soutěžící mohou hledat kdekoli – ve své rodině, mezi známými a kamarády nebo v okolí svého bydliště. Soutěžní nahrávku pamětnického příběhu musí doprovázet textově zpracovaný příběh pamětníka (maximálně 10 000 znaků) a fotodokumentace (aktuální i archivní fotky pamětníka a případně také fotokopie relevantních archivních dokumentů).

Odborná porota složená z historiků, novinářů a dokumentaristů bude u nahrávek i doprovodných textů hodnotit zejména poutavost a zajímavost příběhu a jeho historickou relevanci, stejně jako dokumentaristické zpracování tzn. výběr a způsob kladení otázek a vedení rozhovoru tazatelem.

Každý má v rodině nebo mezi známými lidi, kteří na vlastní kůži prožili válku, okupaci nebo reálný socialismus. Stačí se správně zeptat a budete překvapeni, jak inspirativní ty příběhy jsou,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum, které soutěž pořádá a dodává: „Ovšem nepospíšíme-li si s hledáním pamětníků, brzy už nebude koho se ptát.“

Banner_P20S_soutez_260x97_02