Elegantní Noc pro republiku

Vyškovská knihovna se v pátek 12. října 2018 přenesla do první poloviny 20. století. Ve všech prostorách budovy se zde konala oslava 100. výročí založení Československa Noc pro republiku.

Příchozí vítaly knihovnice v elegantních kostýmech z dob První republiky, zapůjčené Ladislavou Michalíkovou. Hosté se pak mohli usadit v kavárně, kde jsme promítali historické fotografie města Vyškova z archivu Jindřicha Holíčka. Milovníci bábovek zamířili do čajovny s dobovým tiskem. Zde muzicírovala drnovická dámská kapela BabyBanda. Stranou zájmu v přízemí nezůstala ani výstava 100 let 100 knih, jejíž koncept jsme si vypůjčili od Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Do druhého podlaží jsme instalovali výstavu Legionářská anabáze v kresbách našeho rodáka Josefa Kachlíka.

Hala nejvyššího patra se proměnila ve fotoateliér. Mohli se zde vyfotografovat nejen návštěvníci, kteří přišli v historických šatech, ale také ti, jimž pro obrázek na památku stačily zapůjčené módní doplňky. Velkému zájmu se těšila také výstava dobového prádla a klobouků.

Hlavní pořad se odehrával ve Velkém sále. Náladu počátku minulého století navodil hudbou a verši Dalimil Ševčík. Vyškovem První republiky nás ve svých přednáškách a dokumentárních filmech provedli PhDr. Radek Mikulka a Alois Kleveta. Netrpělivě očekávaná módní přehlídka, kdy se rolí modelek zhostily knihovnice, sklidila velký aplaus. A po 22. hodině přišel na řadu poslední bod programu, přednáška naší knihovnice Mgr. Sylvy Cidlinské České výtvarné umění První republiky „s hvězdičkou“ – známá i méně známá díla prodchnutá smyslností a erotikou.

Ani jsme se nenadáli a byla tady jedenáctá hodina. Budova pomalu zhasíná a všichni pracovníci knihovny odchází. Unaveni, ale spokojeni, již za pár hodin mohou číst ohlasy návštěvníků:

Instagram: „Bylo to naprosto úžasné a jsem neskutečně šťastná, že jsem se této akce zúčastnila.“

Vyškovský deník: „Obecně mám ráda společenské akce. Ale tato je obzvlášť dobrá, propojuje dvě pro mě srdcové věci – historii a vyškovskou knihovnu,“

Facebook: „Děkujeme za velmi krásný a poučný večer všem obětavým dámám a pánům, kteří se zasloužili o tento jedinečný zážitek (a výbornou kávu, úžasné pečivo a neopakovatelnou atmosféru)!“

Vznik naší republiky jsme oslavili důstojně. Již dnes přemýšlíme, jak našim čtenářům připomenout příští rok sté výročí od vyhlášení – pro nás zásadního – Knihovního zákona.

Video z módní přehlídky na Youtube. Autor Mirek Procházka.

Fotogalerie od Anryho Lukáče (včetně módní přehlídky)

Fotogalerie od Mirka Procházky (včetně titulů z výstavy 100 let 100 knih)

 

Videa


Fotogalerie


Noc pro republiku - Anry Lukáč

Noc pro republiku - Mirek Procházka