„Kdo se ptá, ten se doví“ aneb Výzkumy ve vyškovské knihovně

Tak jakou každou společnost, knihovny nevyjímaje, i nás zajímá, zda jsou uživatelé našich služeb spokojeni. Co se jim líbí, co naopak ne a co by si přáli nového. Rádi bychom získali nové čtenáře a především zjistili, proč někteří odcházejí. S tím souvisí také hledání argumentů o potřebnosti knihovny, které jsou nezbytné pro našeho zřizovatele.

Proto Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově pořádá dvě dotazníkové ankety. Jednu „on-line“ určenou pro náctileté a druhou „off-line“ pro všechny návštěvníky.

Inspirováni zajímavou formou výzkumu Partsip v univerzitních knihovnách(Partnerská síť informačních profesionálů – projekt sdružující knihovníky, informační pracovníky a odborníky z akademické sféry i praxe)  jsme se rozhodli uspořádat podobný netradiční průzkum.

V červenci t.r. se hala služeb KKD Vyškov dočká nové výmalby. Proto nebude vadit, když na jejích zdech přibude pár flíčků od lepící gumy. Podél schodiště jsme umístili anketní archy, k zábradlí přivázali fixy a kolemjdoucím nic nebránilo vyjádřit své názory, tužby a přání týkající se naší knihovny.

Plakáty se plnily rychle. Jediné co nás velmi mrzí, jsou vulgární nápisy především z rukou dětí. Prosíme tedy všechny, aby tuto možnost vyjádřit svůj názor, neznevážili hrubostí a nesmysly.

Na internetové stránce Room for teen´s se náctiletých ptáme, zda by chtěli ve vyškovské knihovně vlastní prostor, jak by měl být vybaven a co by se v něm mělo dít. V tuto chvíli máme již 120 odpovědí a těšíme se na další.

Za všechny názory děkujeme a jsme rozhodnuti je po ukončení výzkumu (18. července 2012) pečlivě zpracovat. Zázraky konat neumíme, ale již dnes víme, že některé z uvedených přání jsme v dohledné době schopni realizovat!

Fotogalerie vyplněných anketních plakátů