Děti slavily MDD – četly pejskům

Letošní Mezinárodní den dětí jsme oslavili netradičně. Vyškovskou knihovnu navštívily pracovnice Sdružení Piafa ve Vyškově se svými svěřenci pejsky – canisterapeuty. K nim se připojila i naše „knihovní terapeutka“ fenka Endy Zlatá.

Čtení má být radost. Často se však stává, že děti při vyvolání ve škole mají trému, zadrhnou se, stydí se, nechtějí nahlas číst a četba se pro ně stává nepříjemným zážitkem. Naštěstí s námi lidmi žijí „nejlepší přátelé“ – psi. A z některých se, po složení náročných zkoušek, stávají „terapeuté“. Pojem canisterapie vznikl v ČR (Wikipedie) a rozumí se jím léčebný kontakt psa a člověka. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek.

O tom jsme se přesvědčili ve středu 1. června 2011 na akci Čteme pejskům. Do dětského a hudebního oddělení přišlo se svými maminkami a babičkami na čtyřicet dětí. Velká skupina žáků přijela dokonce se svou paní učitelkou Leo Venerovou až ze Základní školy v Bohdalicích. Šest pejsků vyvolalo mezi dětmi i dospělými takové nadšení, že během chvíle opadly všechny bariéry mezi malými čtenáři a knihami.

Náš záměr – podpořit ve školácích kladný vztah k četbě, zbavit je trémy a zejména porozumět textu a přemýšlet o obsahu – četli hádanky a popletená přísloví – se vydařil. V této aktivitě na podporu čtenářské gramotnosti dětí budeme určitě pokračovat v novém školním roce.

Fotografie Zdeňky Adlerové