Deset let „akademického“ vzdělávání seniorů v KKD Vyškov

educationheadVe čtvrtek 25. června 2015 jsme slavnostně ukončili nejen 10. ročník Akademie 3. věku – vzdělávání pro seniory, ale malým koncertem Jožky Šmukaře jsme uzavřeli jednu etapu seniorského vzdělávání v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. Zavzpomínejte s námi:

V průběhu deseti let jsme v rámci „velké Akademie“ uspořádali sto přednášek. Již od druhého ročníku se součástí vzdělávání staly kurzy trénování paměti a počítačové gramotnosti a od čtvrtého ročníku jsme na přání posluchačů zařadili i krátkodobé tématické cykly: Filosofie stáří, Vývoj sakrální architektury a umění, Hudba, Kreativita, Historie, Cestopisy, Arteterapie, Muzikoterapie.

Přednášelo nám téměř 90 lektorů, z nichž třetina byla z Vyškova nebo přímo z knihovny, např. Renata Kotulánová, Jana Kolčářová, Pavel Klvač, Libuše Procházková, Radek Mikulka, Petr Hájek, Josef Kachlík, Vladislav Raška, Sylva Cidlinská, Miroslava Adamcová aj.

Účastníci seminářů, kterých bylo celkem bezmála 7 500, se dozvěděli mnoho nového o mezilidských vztazích, bezpečnosti, životním prostředí, regionálních tématech, Evropské unii, kompostování, výrobě čokolády, o práci vojenských pozorovatelů a kaplana na misích, o životě krajanů v rumunském Banátu, Fair trade, putování do Santiage de Compostela, literatuře, sociálním zabezpečení apod. Přednášely nám takové osobnosti jako režisér a scénárista prof. Mgr. Rudolf Adler z katedry dokumentární tvorby FAMU, nejlepší český profesionální hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal, senátor a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., etnograf a spisovatel PhDr. Pavel Popelka, CSc. nebo Yvonna Fričová, manželka vnuka Alberto Vojtěcha Friče.

Uspořádali jsme také čtyři „výjezdní“ semináře: do ZOO parku Vyškov, Muzea Vyškovska a s panen prof. Miloslavem Pojslem z Univerzity Palackého v Olomouci jsme navštívili Vídeň a Olomouc.

Posluchači A3V také adoptovali labuť v ZOO parku Vyškov, společně zakoupili „Skutečný dárek“ – kozu pro rodinu z Konga a členky kurzu trénování paměti si osvojily panenku UNICEF.

Hosty slavnostních závěrečných seminářů byli Dětský pěvecký sbor Motýlek, Bob Frídl, Jiří Štědroň, herci a operní pěvci ND Brno, operní pěvkyně Viera Gulászi-Maňásková, cimbalista Jan Rampáček a zpěvák Jožka Šmukař.

Vzdělávání pro seniory v KKD Vyškov by nebylo možné bez finanční podpory. První rok jsme získali příspěvek od Nadace Via, dalších sedm let podporovala Akademii 3. věku nadace Tři brány Vyškov. Děkujeme!

Děkujeme všem studentům za vnímavou účast a zejména blahopřejeme těm, kteří s námi absolvovali všech deset ročníků.

Vzdělávání v KKD Vyškov ale tímto nekončí. Informace o nově otevřené Univerzitě 3. věku, pobočka Univerzity Palackého v Olomouci, Virtuální univerzitě 3. věku, pobočka Vysoké školy zemědělské a Akademie volného času – vzdělávání pro všechny bez rozdílu věku najdete ZDE. Další informace získáte na e-mailu adlerova@kkdvyskov.cz nebo osobně v Referenčním odd. v přízemí KKD.

Přejeme všem účastníkům vzdělávání příjemné prázdniny a těšíme se opět v září v „knihovních lavicích“.

Fotogalerie ze slavnostního ukončení 10. ročníku A3V.

Videa z koncertu Jožky Šmukaře

Deset let „akademického“ vzdělávání v KKD Vyškov – výběr z fotografií