Den bezpečnějšího internetu 2023

Den bezpečnějšího internetu si lidé připomínají ve více než 180 zemích po celém světě, a to vždy druhé únorové úterý.

Policie ČR radí:

 • Bezpečný prodej přes internetové bazary je možný jen v případě, že kupujícímu nesdělíte identifikační údaje k platební kartě nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. V opačném případě jde v 99,9 % o tzv. reverzní internetový podvod a obětí se stáváte vy jako prodávající. Pachatelé často využívají phishingové stránky, které se tváří jako webové stránky přepravních společností.
 • V internetovém prohlížeči vždy pečlivě kontrolujte zadanou adresu, kterou otvíráte a bedlivě čtěte zprávy od vaší banky.
 • Nejlevnější zboží na internetu nemusí být reálné, čtěte recenze, zjistěte si historii obchodu, jeho sídlo a jaké možnosti platby nabízí.
 • Vyhodnocujte riziko rychlých investic, nereálně vysoké zisky mohou být podvodné.
 • Používejte silná hesla do internetového bankovnictví, sociální sítě i ostatní účty na internetu, nejlépe kombinaci velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků, tak zabráníte jejich snadnému prolomení a vaše finance i informace zůstanou v bezpečí.
 • Střežte si své soukromí, nesdílejte intimní obsah přes internet, uniklé informace vám mohou způsobit psychické obtíže nebo i trestní stíhání.
 • Pravidelně aktualizujte operační systém a používejte antivirový software.
 • Přemýšlejte, než kliknete. Před každým potvrzením si vždy přečtěte všechny podmínky.
 • Zdá se vám něco podezřelé? Než uděláte další kroky, poraďte se.
 • Neinvestujte peníze tam, kde je to podezřele výhodné. (Nebuď labuť! - preventivní kampaň proti investičním podvodům - Policie České republiky )
 • Nikdy nedávejte možnost vzdáleného přístupu do vašeho počítače!

V oblasti bezpečného chování na internetu vzniká v České republice řada preventivních programů, osvětových materiálů včetně těch audiovizuálních. Přehledně zpracovaný výběr tipů a aktivit pro jednotlivé věkové skupiny, díky kterým můžete pomoci udělat internet lepším a bezpečnějším místem, najdete v nově vydané příručce . To „svoje“ v ní najdou jak organizace, tak jednotlivci.

Zdroj Policie ČR

V Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově již druhým rokem pořádáme, s finanční podporou Nadace OSF, vzdělávací akce na téma mediálního vzdělávání. V lednu tohoto roku to byl webinář Martina Kožíška z CZ.NIC na téma Kyberbezpečnost dětí v on-line prostoru. Záznam najdete na našem Youtube. V únoru pokračujeme ve speciálním kurzu Mediální obezřetnost na internetu pro seniory. Čtyři lekce budou mít tato témata: vyhledávání informací, ověřování zdrojů, jak bezpečně nakupovat na internetu: bezpečnost e-shopů a internetových plateb, jak používat Portál veřejné správy: využití portálu pro řešení složitých životních situací a jak správně komunikovat přes internet: e-mail a správa e-mailové schránky, videohovory, sociální sítě.

Ve spolupráci s CZ.NIC připravujeme pro žáky 1. stupně základních škol besedu nad knihou On-line ZOO. Starší žáci a středoškoláci se mohou těšit na atraktivní ztvárnění tématu v představení projektu Listování Nejlepší kniha o fake news! Pokračování se dočká také naše "únikovka" Na vlnách dat.

Aktuální informace najdete zde na na našem facebookovém profilu.

 

On-line verzi publikace On-line ZOO si můžete stáhnout zde: