Chci, aby v knihovně … IV. díl – závěrečný

Jiné a vzkazy

Soutěž o nejlepšího čtenáře

Celostátní soutěž o nejlepšího čtenáře pořádala NK v roce 2011. Některé knihovny pořádali např. soutěž Knihovnický metr, kdy měřili sloupec přečtených knih a výhra připadla čtenáři s nejdelší hodnotou. Podle našeho názoru však neexistuje objektivní měřítko k takovému hodnocení, protože počet vypůjčených knih dle záznamů v knihovním systému, či jejich tloušťka, nevypovídá o počtu skutečně přečtených knih daným čtenářem.

Spisovatelé

V knihovně Karla Dvořáčka se pravidelně konají besedy se spisovateli, nakladateli, ilustrátory. V letošním roce to byli např. Erika Bezdíčková, Jiří Dědeček, Tereza Brdečková, Kateřina Tučková, a Josef Klíma. Naplánováno je setkání s Lenkou Procházkovou, Arnoštem Vašíčkem a Jiřím Holubem. Máte konkrétní přání, s kým byste se chtěli setkat? Napište nám.

Posílání přehledu o nových knihách e-mailem

Tuto službu jsme na přání respondentů zřídili od září 2012. Zájemci o zasílání seznamu novinek týdne na e-mail se mohou přihlásit na adrese adlerova(zavináč)kkdvyskov.cz.

Aby se nemuselo platit za rezervaci knížky – v jiných knihovnách neplacená standardní služba.

Tato služba je v knihovnách standardně zpoplatněna.  Např. v blízkém okolí: Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Hodonín, Blansko, Prostějov.

Slovo ředitele k tématu: Zpoplatnění této nadstandardní služby ve všech knihovnách je také z těch důvodů, že tato služba se příliš využívala (=zneužívala), takže mnoho knih jste si nemohli vypůjčit jen proto, že musela marně čekat týden na svého objednatele. Ten však již mezitím o ni ztratil zájem, ale nic ho nemotivovalo k tomu, aby rezervaci včas zrušil, což zas vedlo k nespokojenosti ostatních čtenářů. Bohužel i zde jsou jediným spolehlivým regulátorem peníze – platí se totiž i za nevyzvednutou rezervaci, takže si to pak každý dobře rozmyslí.

Další papíry na seznam dobrých knih, které doporučují děti, které se jim líbí; více doporučení na knížky, nikdy nevím, co si půjčit.

Na internetových stránkách www.kkdvyskov.cz a stránkách dětského oddělení naší knihovny http://detskestranky.webnode.cz/ jsou rubriky Čteme a doporučujeme. Zde se můžete dovědět, jaká literatura se líbí knihovnicím, knihovníkům i našim čtenářům. Recenze knižních novinek vkládáme také na naši stránku na Facebooku. Chcete-li se i vy podělit o své literární zážitky, pište na naši „FB Time Line“ nebo na adresu adlerova(zavináč)kkdvyskov.cz.

V hale služeb vedle pracoviště Příjem – návrat knih je panel s novějšími tituly. Ve druhém podlaží na podestě pro vás pravidelně připravujeme tématické výstavky – oborové, žánrové, k výročím i k aktuálním událostem. V půjčovně beletrie pro dospělé najdete na stole proti vchodovým dveřím novinky týdne.

Pokud i přes tyto všechny nabídky netušíte, kterou knihu si půjčit, neváhejte oslovit naše knihovnice či knihovníky. Rádi vám poradíme.

Vzkazy

Stále hledáme respondentku, která na naši Zeď napsala: Ráda bych zdarma pomáhala v knihovně, protože miluji vůni knih (M.K.)

Děkujeme všem dotazovaným za názory, připomínky a přání.

Ve Vyškově 26. 9. 2012

Dr. Vladislav Raška
ředitel

Zdeňka Adlerová
PR, organizace aktivit

KKD Vyškov

Chci, aby v knihovně I. díl

Chci, aby v knihovně II. díl

Chci, aby v knihovně III. díl