Chci, aby v knihovně … I. díl

Off-line dotazníkový výzkum na zdech v KKD Vyškov, 6-7/2012

Inspirování stejnojmennou akcí PARTSIP (Partnerská síť informačních profesionálů) jsme v červnu a červenci 2012 rozvěsili na zdi vyškovské knihovny plakáty s větou „Chci, aby v knihovně…“ a vyzvali naše návštěvníky, aby zde napsali svá přání a připomínky.

Samozřejmě, že nejvíce bezprostřední byly děti. Na zdech se objevovaly roztodivné, s knihovní činností nesouvisející nápisy. Začali jsem proto dětem trpělivě vysvětlovat, že by neměly zahodit jedinečnou možnost přát si něco „rozumného“. Jsme rádi, že k nim se postupem času přidali i dospělí.

Poznatky jsme rozdělili do několika oblastí:

  • knihy a časopisy
  • technika
  • budova, prostory, vybavení
  • dětské oddělení
  • volně přístupné WC
  • jiné a vzkazy

Knihy a časopisy

Přání respondentů: více knížek, hezčí, lepší, novější; u vícesvazkových děl sledovat vydávání nových dílů a dokupovat je; více kusů od jednoho titulu. Podle žánrů: více o koních a psech, dobrodružné, v angličtině, upířích příběhů, hororů, sci-fi, dívčích románů, technické a eletro-literatury, o 2. sv. válce, encyklopedií, učebnic pro výuku cizích jazykům, anime, manga, komiksů, o módě. Konkrétní tituly: StarTrek, Bufy – přemožitelka upírů, všechny díly Upířích deníků, komiks Garfield,  „Bravíčka“, Mateřídouška, více časopisů.

Při nákupu knih jsme omezeni finančním rozpočtem – skutečně utratíme za knihy vše, co máme k dispozici. Proto např. již nemůžeme kupovat více výtisků jednoho díla. Vydávání vícesvazkových děl od jara 2012 sleduje nový počítačový program, starší tituly dokupujeme. Od července 2012 postupně označujeme vícesvazková díla speciálním piktogramem a uvnitř knihy také naleznete seznam všech souvisejících částí.

Všechny uvedené beletristické knihy máme v knižním fondu zastoupeny dostatečně, včetně vycházejících novinek.

Slovo ředitele k tématu: Doporučujeme požadované knihy vyhledat v katalogu; atraktivní tituly se půjčují doslova „z ruky do ruky“, využijte možnosti rezervace. Uvítáme vaše náměty k nákupu konkrétních knih; pokud nejsou určeny (především naučná literatura) jen pro úzký okruh zájemců, můžeme sehnat jakoukoli knihu, která je na trhu (mnohdy i ty, které jsou již rozebrány). Ostatní knihy nebo cizojazyčné tituly, které nemáme v naší knihovně, můžeme zajistit meziknihovní (nebo i mezinárodní) výpůjční službou.

V příštím roce, kdy plánujeme otevření Teen´s room, rozšíříme fond anime, komiksu a manga. V oblasti cizojazyčné a naučné literatury bude na podzim 2012 uskutečněn dotazníkový průzkum a zároveň vyřadíme zastaralé tituly. Dle přání čtenářů, nabídky trhu a finančních možností doplníme ještě letos fond naučné literatury o nové knihy.

V posledních letech zaniklo mnoho titulů časopisů (např. Profit, Generace, Sandra). Aktivně vyhledáváme nové a v rámci našich finančních možností doplňujeme i tuto oblast (např. Časostroj, Sport, Auto Tuning). V roce 2011 jsme odebírali 173 titulů novin a časopisů. K 31. 6. 2012 jich bylo 176.

Chci, aby v knihovně… II. díl

Chci, aby v knihovně III. díl

Chci, aby v knihovně IV. díl