Chcete mít doma čtenáře? Vypůjčte jim bestsellery pro děti a teenagery!

Březen měsíc čtenářů patří také dětem a teenagerům.

Co u dětí a teenagerů boduje?

Projekt Celé Česko čte dětem se ptalo více než tisícovky českých dětí zapojených do projektu na jejich oblíbené tituly. Deníky malého poseroutky milují čtenáři i čtenářky od devíti do čtrnácti let. Mezi oblíbené tituly mezi dívkami se pak dostal Deník mimoňky, který by se dal nazvat dívčí obdobou poseroutky.

Mezi knižní stálice obou pohlaví se nepochybně řadí knihy o Harry Potterovi, další a další malí čtenáři touží mít celou sérii v knihovně a zájem o příběhy kouzelnického učně neslábne. Pomalu se z něj stává dětská klasika. Zdaleka ne všichni milovníci dobrodružství mají přečtené také Letopisy Narnie.

Mezi dívkami slaví úspěch i titul Babička drsňačka od známého britského autora dětských knih, kterou kritici zasypali chválou – nabízí nejen brilantní příběh a dávku černého humoru, ale také ukazuje dětem stáří jinou optikou a staví se tak proti předsudkům, které má vůči stáří na počátku i hlavní hrdina knihy.

Mezi čtenářkami také pokračuje zájem o upírskou tematiku rozpoutaný především trilogií Stmívání, ustupuje ale tradičním fantasy ságám jako Hra o trůny nebo Hunger Games nebo série Hraničářův učeň.

Nesmrtelná klasika

Ty se líbí i chlapcům, u nich navíc bodují ještě fantasy tituly Labyrint, Zaklínač a Eragon, případně knihy Terryho Prachetta a J.R.R. Tolkiena. Milovníci hororů ani dnes nedají dopustit na napínavé kousky Stephena Kinga.

Dívky si i dnes přečtou romány Jane Austenové (zejména Pýchu a předsudek) a Malé ženy od Louisy Alcottové. Ze současného čtení pro ženy bodovala kniha zimních romancí Sněží, sněží nebo některá z knih o Aristokratce od Evžena Bočka, ty volily o něco starší dívky. Pro klasické romantičky je trilogii Selekce, o cestě jedné dívky k princi i královské koruně.

Čtenářky od teenagerských let také častěji sahají po klasice či knihách s historickou tematikou. Mezi historickými romány vedou ty z období druhé světové války jako Švadlena z Dachau nebo Deníky Anny Frankové. V klasice si vybírají hlavně podle maturitní četby, najdeme zde vše od Anny Kareniny až po Shakespeara.

Dívky také častěji sahají po detektivkách zejména od Agathy Christie, díky seriálům o Sherlocku Holmesovi se i dnešní čtenáři a čtenářky zajímají o dílo Arthura Conana Doyla. V kurzu jsou i severské detektivky – u těch se ale vždy raději pobavte s knihkupcem, mnohé z nich totiž obsahují dost brutální scény.

Podle odborníků mají na rozvoj čtenářských schopností velký vliv rodiče a to, jestli sami čtou a doma knihy mají. Jako se vším ostatním se i děti čtení nejlépe „naučí“ příkladem od rodičů. Ti by se ale neměli snažit být být arbitrem kvality. Přínosnější je dát dětem možnost volby. Ať už si vyberou komiks, audioknihu, tištěnou či elektronickou knihu, hlavně že je čtení bude bavit.

Zdroj: www.idnes.cz

Všechny uvedené tituly – a stovky dalších krásných, zajímavých, čtivých knih – najdete v naší knihovně v dětském odd. a v T-klubu (prostor pro teenagery) ve 3. podlaží KKD Vyškov. Přijďte, rádi vám poradíme s výběrem.