Cesty – výstava obrazů Ladislava Rolného

Od 1. února 2012 zdobí stěny Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově obrazy malíře Ladislava Rolného, který od roku 1977 žije ve Vyškově. Jeho olejomalby zachycují zamilovaná místa ze vzpomínek na dětství spojené s toulkami u Babic a Křtin, ale i nově objevovaná místa z okolí Vyškova.

Autor se velmi často a rád vrací do rakoveckého údolí, k rybníkům  Chobotu a Valcha a do Pístovic. I když  zachycuje přírodu ve všech  ročních obdobích, přece jenom je vidět na jeho obrazech nejčastěji podzimní krajina.

Sám o své tvorbě říká:

„Častou součástí motivu nacházejícího se v mé tvorbě jsou cesty krajinou, tak jak  to již u krajin bývá. Tato reálie v tvorbě je současně i symbolikou životní poutě každého z nás. Cesta, pěšinka, stezka  má vždy svůj počátek  a kdesi i svůj cíl, svůj konec. Začasté víme, kde jsme  svoji pouť začali , už méně kde ji skončíme.

Naše cesty  jsou někdy rovné, jindy  plné výmolů, kamení a zákrut.  Někdy se nám jde lehce, někdy  těžce . Cesty bývají plné překvapujících poznání, radosti i zklamání.

Tu nás přivedou do široké krajiny, k  nedohledných lukám, tu zas k hlubokým lesům, úzkým úvozům a temným roklinám protkaných vodními nitkami. Mění se a jsou vždy jiné, tak jako je jiné  každé roční nebo životní období. Tam, kde se nám zdá, že si již oddechneme, objeví se další rozcestník. Nabídne  nám další výzvu s otázkou: kudy dále?

Jedno je však  na všech cestách stejné, ať již u těch symbolických životních, tak u těch v krajině. Často nevíme, za kterou zátočinou, dolinou, úvozem či kopcem skončí, nebo zda půjdeme ještě aspoň kousek dále a uvidíme či prožijeme něco překvapivě nového.“

Autor je členem Sdružení umělců Moravy a Slezska. Některá autorova díla lze shlédnout celoročně v galerii SUMS v Brně, Starobrněnská 14, ale i na společných výstavách pořádaných sdružením v Luhačovicích, Vsetíně a v dalších městech.

Výstava ve vyškovské knihovně potrvá do 25. dubna 2012.

Fotogalerie


Ladislav Rolný - Cesty