Čekání na miminko aneb vernisáž výstavy trochu jinak

Podtitul výstavy  uspořádané u příležitosti Světového týdne respektu k porodu zní aktivní těhotenství, pozitivní prožití porodu, kontaktní rodičovství a v tomto duchu se ve vyškovské knihovně odvíjel v pondělí 16. května  2011 celý program. Kdo by očekával vážné, oduševnělé proslovy, decentní přecházení od jednoho exponátu k druhému se sklenkou vína v ruce, byl by asi překvapen.

Výstavu tvořily společně s rodiči z  MC Radost i jejich ratolesti a také se v hojném počtu účastnily vernisáže. Takže s trochou nadsázky – na této vernisáži při každém kroku někdo zakopl o jedno batole a sálem se neslo žvatlání a dětský smích. Atmosféra byla krásně uvolněná, přátelská a tak nikomu z přednášejících a vystupujících nevadilo, když do jeho programu zazněla hlasitě šeptaná, obligátní větička „mami, já ci čůlat…“ Výstavní panely zdobily koláže a výtvarná dílka dětí i rodičů, porodní příběhy a povídání.

Úvodní slovo měla Iveta Chaloupková z MC Radost, která převzala finanční dar od občanského sdružení Hokej pro život.

Mgr. Jiří Kantor, muzikoterapeut, speciální pedagog a psychoterapeut se bohužel ze zdravotních důvodů omluvil a tak bylo dost času na povídání Majky Staňkové, zkušené duly, která objasnila přítomným skutečné poslání duly u porodu a vyvrátila některé mýty či předsudky ohledně doprovázení k porodu.

O kulturní zážitek se postarala svým klavírním vystoupením MgA. Jana Bařinková a také Iveta Varhaníková, která zatančila v orientálním duchu a vyprávěla o blahodárném vlivu břišního tance na tělesný a psychický stav ženy před, během těhotenství i po porodu.

Atmosféru vernisáže dotvořily nádherné dřevěné plastiky s „těhotenskou tématikou“ Tomiše Zedníka.

Část výstavy si můžete prohlédnout v prvním patře knihovny.

Fotogalerie


Čekání na miminko