Antonín Gavlas, Příběhy světla

Událost se konala 7.9.2021 16:30 - 18:00 ve velkém sále.

Virtuální vernisáž výstavy na youtube.

Dernisáž 7. 9. 2021 - Událost na FB

 

Antonín Gavlas je všestranný ostravský výtvarník, vyjadřující se v různých výtvarných technikách. Od malby klasickou enkaustikou, přes grafiku, keramiku, smalty, dřevěné i kamenné sochy – až po fotografie - a rád experimentuje i s dalšími technikami.

Uspořádal přes 70 samostatných výstav a zúčastnil se asi 200 výstav společných v ČR, Anglii, Belgii, Japonsku, Německu, Maďarsku, Švýcarsku, Polsku, Slovensku, Mexiku a USA. Zúčastnil se také asi 20 mezinárodních výtvarných sympozií – z nichž mnohé sám pomáhal organizovat. Je předsedou Výtvarného spolku IN SIGNUM, členem Unie výtvarných umělců ČR.

Přes široký záběr jeho tvorby zde uvidíte pouze malý výběr z jeho prací – a to fotomontáže a smalty.

Smalty jsou žárem roztavená sklovina na kovovém plechu. Vznikaly už dávno před naším letopočtem většinou jako ozdoba králů, dnes jsou smalty spíše technického a užitkového charakteru. Ale v poslední době se jich zmocnili i výtvarníci a smalt se stal exkluzivní uměleckou technikou.

Antonín Gavlas ale rád experimentuje i s digitálními technikami – a proto zde vystavuje i digitální tisky – fotomontáže. Fotografie přírody a jejích detailů  přeměňuje autor technikou digitální fotomontáže v obrazy zcela jiných, téměř abstraktních  světů. Původní realita zcela zaniká a vzniká nový obraz, nová kompozice, kde se původní realistická předloha hledá už jen velmi těžko.   

Vznikají tak tajemné, světlem naplněné meditativní prostory, které přenášejí diváka do snové oblasti mezi nebem a zemí, do iluzorních světelných chrámů, plných tajemství a záhad.  Hlavní roli těchto příběhů zde vždy hraje světlo – proto i název výstavy = PŘÍBĚHY SVĚTLA.

V jeho pracích, a to nejen těchto fotografických, ale téměř ve všech jeho malbách, smaltech apod. – je vždy motivem světlo.  Světlo - jako symbol všeho jasného, teplého, příjemného a harmonického. Ale světlo hlavně jako východisko a cíl našeho života, jako symbol něčeho radostného a pozitivního, ke kterému se všichni blížíme, kterého chceme dosáhnout. Je to jakási univerzální myšlenka jednoty člověka, přírody a vesmíru, která se táhne celým autorovým dílem -  a která by měla lidem přinášet radost a vzájemné porozumění a sblížení.

Text: Mgr. Svatava Konečná

Výstava je prodejní.
Kontakty: tel. 604 274 668, e-mail agav@volny.cz, web www.art-image.cz