Alois Musil – Obálky knih

musil_07

9. – 20. září 2013
Galerie TIC ve Vyškově, Masarykovo nám. 1

Otevírací doba od 8.30 do 17.00 hod., víkendy a státní svátky od 9.00 do 16:00 hod. (polední přestávka 12.00 až 12.30 hod.)

Knihovna Karla Dvořáčka se pyšní jedinečnou kolekcí knih a článků, které souvisejí se jménem nejslavnějšího občana regionu – vynikajícího orientalisty Aloise Musila. Není proto divu, že usiluje i o jeho propagaci. Určitým fenoménem – a to nejen pro sběratele – jsou knižní obálky jeho děl. A právě těm je věnovaná unikátní výstava, kterou knihovna uspořádala v galerii Turistického informačního centra.

Ještě nikdy se totiž v takovém rozsahu nekonala. Nebylo to ani technicky možné, neboť poslední obálku do této kolekce získala po dlouholetém úsilí poměrně nedávno. Vzpomeňme, jaký údiv vzbudila ještě neúplná sbírka u redaktora magazínu Saudi Aramco World při jeho návštěvě v knihovně. Pořídil si množství fotografií, s nimiž pak ve stejnojmenném časopise vyzdobil svůj článek. O KKD se sice zapomněl zmínit, ale dodržel svůj slib a od té doby k nám pravidelně toto periodikum přichází (je k dispozici v čítárně).

Zájem o obálky není nijak překvapující, když uvážíme, že mezi jeho ilustrátory patřit třeba i tajemný A. L. Salač – autor nejrůznějších výtvarných děl, sběrateli velmi vyhledávaný, avšak o jeho životě máme jen kusé zprávy z archivu StB, která jej až do emigrace sledovala. Na druhé straně sem patří i všeobecně známý a oblíbený malíř Zdeněk Burian. Expozice samozřejmě přináší nejen přehled rozsáhlého díla tohoto vědce a spisovatele, ale i základní informace o vystavovaných umělcích.

Nenechejte se o tuto jedinečnou výstavu připravit, čas máte jen do pátku 20. září. Pokud to nestihnete, další příležitost budete mít v listopadu, kdy v knihovně obdobnou výstavu plánujeme. Snad by její součástí mohlo být i uvedení dosud nevydaného Musilova díla Ze světa islámu.

musil_obalky_kolaz_01

 

 

 

 

 

musil_obalky_kolaz_02