Aktuality ze Světa e-knih

Přinášíme vám první informace ze Světa e-knih. Doufáme, že se naše nová rubrika pro vás stane zajímavým a pohodlným průvodcem v bludišti elektronických informací.

Čtyři roky poté, co internetový gigant Amazon.com uvedl na trh vlastní čtečku Kindle, oznámil přelom, který už je opravdový: v dubnu prodal poprvé v historii více e-booků než fyzických knih. Proč Česko tak zaostává v e-knihách oproti nejvyspělejším zemím (v USA dle různých informací už činí digitální knihy 15-22 % celkového trhu a hlavně prudce rostou)? Jiří Hlavenka se v článku Laskavý čtenář kupuje a čte elektronické knihy pokouší dát odpověď.

Pro zájemce se znalostí ruštiny máme odkaz na stránku The eBook, která obsahuje články o nových čtečkách elektronického obsahu včetně posledních modelů effire CityBook. Portál Ereaders-ebook nabízí odkazy na elektronické knihovny s možností volného stahování obsahu a na nejvetší ruská internetová knihkupectví.

Pro frankofonní zájemce doporučujeme stránku L´actu des ebooks. Aktuální články jsou dostupné i přes Facebook a Twitter. Z posledních članků vybíráme:
Synthese de la BookExpo America 2011;
Du livre numérique a l’uniformisation culturelle;
Vers la démultiplication des liseuses;
Kindle ou Nook 2 : Qui a la meilleure autonomie;
Officiel: Amazon vend plus d’ebooks que de livres papier

Institut umění pořádal 12. 5. 2011 na veletrhu a festivalu Svět knihy diskuzi s názvem E-knihy ? právo a praxe. K dispozici je audiozáznam z diskuze, přepis a shrnutí diskuze.